ترمو وود

درباره ما

شرکت ون وود با سابقه ای شانزده ساله در صنعت چوب فعالیت دارد.
مواد اولیه این مجموعه از بهترین درختان برگزیده از جنگلهای تایگا تهیه، دسته بندی و تامین میشود و با استفاده از بهترین ماشین آلات و برترین فنون برش، چوب مخصوص ترمو تهیه و برای این شرکت ارسال میگردد . خط تولید احداث شده دارای برترین فن آوری روز دنیا در این صنعت می باشد بطوریکه کل سامانه تمام خودکار عمل کرده و بستگی به نوع چوب ( سوزنی مثل کاج و پهن برگ مانند زبان گنجشک(عش)) با انواع سایز و با انواع دانسیته برای مصارف و کاربرد‌های گوناگون آن در ( نما، دیوار، سونا، کف، محوطه استخر، جکوزی، محوطه سازی و آلاچیق، ستون و درب و پنجره ) با ویژگی فرآیند خاصه مورد نیاز خود فرآوری، تولید و با بهترین کیفیت و قیمت کاملا رقابتی به بازار عرضه می گردد.

 thermowood 01

ترموود (چوب فرآوری شده) چیست؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، ترموود در حقیقت شامل چوب نما، چوب کف و نیز سازه ها بوده که استفاده از آن زیبایی خاص و فوق العاده ای به محیط شما خواهد داد.
ترموود در حقیقت فرآیند خشک کردن چوب همراه با بخار آب و گردش هوا بوده که مغز چوب در این فرآیند به دمای میان ۱۸۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد می رسد. بسته به گونه چوب، رطوبت آن به زیر ۶ درصد رسیده و به دلیل دمای بالایی که به آن وارد می شود، زنجیره های سلولزی می شکند. هم چنین طی این فرآیند اسید موجود در بافت چوب تبخیر گشته و از هرگونه جانور و حشرات میکروسکوپی پاک می گردد.

 

تاریخچه ظهور ترمووود در صنعت چوب

همان گونه که می دانید، چوب یکی از اولین و بهترین مصالح ساختمانی است که بشر برای ساخت خانه با آن آشنا گردید. لذا تاریخچه استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی، تاریخچه ای دیرینه دارد. گفتنی است که اگرچه انسان اولیه، از غارها به عنوان پناهگاه اولیه استفاده می نمود، اما چوب در واقع اولین مصالح ساختمانی بود که انسان از آن برای ساخت خانه و سرپناه بهره برد. با این حال همه می دانند که خصوصیات فیزیکی چوب ساده، محدودیت هایی در اجرا مخصوصا در فضای باز ایجاد می کند.

نکته بسیار مهم درباره چوب، این حقیقت است که سوزاندن سطح چوب در آتش، آن را برای استفاده در فضاهای بیرونی مقاوم تر خواهد نمود. این حقیقت قرن ها است که مورد استفاده انسان قرار گرفته است. به عنوان مثال وایکینگ ها از این روش برای ایجاد سازه های بیرونی بهره می بردند. حتی اولین بار، تیمار حرارتی چوب در دهه ۱۹۳۰ به صورت کاملا علمی مورد مطالعه قرار گرفت.

لازم به ذکر است که کشور فنلاند، پیشتاز صنعت ترمو وود (THERMO WOOD) است. چرا که اولین کشوری بود که به تکنولوژی ساخت آن دست یافت و اولین خط تولید آن را ایجاد نمود. شاید بتوان گفت که عمیق ترین و جامع ترین کار پژوهشی در زمینه ترموود را انجمن ترمووود فنلاند (VTT) به اجرا درآورده است. امروزه ترمووود با استفاده از روشی که توسط انجمن ترمووود فنلاند پدید آمده تولید می شود. در نهایت فرآیند تیمار حرارتی ترموچوب یا ترمووود در مقیاس صنعتی توسط انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی آن به وجود آمد و مجوز فرآیند ترمووود به اعضای انجمن ترموود فنلاند اعطا گردید.

 

پروسه و فرآیند ترمو وود ون وود چیست؟

اگر بخواهیم خلاصه توضیح دهیم، بایستی اظهار داریم که در فرآیند تولید ترمووود (ترموود) علاوه بر محافظت چوب با بخار، چوب را تا دمای ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد حرارت داده که در این مرحله اصطلاحاً می گویند که چوب فرآوری شده است. بخار آب، علاوه بر نقش حفاظتی، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب نیز تاثیرگذار است. فلذا میوه و ثمره ی این روش (یعنی همان تیمار حرارتی ترمووود)، محصولی است که به نام ترمو چوب یا همان ترمووود شناخته می گردد. جالب است بدانید که با توجه به این که چوب ماده ای طبیعی است، این محصول نیز بخشی از طبیعت بوده و بسیار سازگار با محیط زیست است.

در مجموع فرآیند فرآوری و تیمار چوب برای تولید ترموود، شیوه های کاملا مختلفی داشته و در آن ها از روغن، بخار آب و … استفاده می گردد. لازم به ذکر است که در کلیه این فرآیندها، سه مرحله خشک کردن، حرارت دهی و خنک سازی انجام می شود.

فرآیند ترمو کردن چوب نما شیوه های گوناگونی دارد که در آنها از روغن ، بخار آب و غیره استفاده میشود که در تمامی این فرایندها سه مرحله خشک کردن ، حرارت دهی و خنک سازی انجام میگرد ، برندهای عرضه کننده چوب فضای باز عمدتا فنلاندی هستند .

بایستی خاطرنشان کنیم که در این فرآیند، رنگ چوب نیز اندکی تیره تر گردیده و در شرایط متغیر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می گردد. یعنی رنگ چوب از حالت سفید روشن به تیره مایل به قهوه ای تغییر می کند. گفتنی است که این محصول از لحاظ عایق حرارتی نیز قوی تر شده و در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم می گردد. هم چنین اندازه گیری ها حاکی از آن است که میزان تغییر ابعاد در ترموود حداقل ممکن را دارد.

در مجموع اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، در پروسه تیمار اصلاح حرارتی، چوب با حرارت حدود ۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتی گراد به همراه بخار آب و گردش هوا تا رسیدن مغز چوب به حرارت مورد نظر، در کوره باقی می ماند. در بخش زیر مراحل این پروسه را برای شما آورده ایم:

 

فاز اول: افزایش دما و خشک کردن چوب در دمای نسبتا بالا

در پروسه و فرآیند ترمووود، ابتدا چوب را برش داده و به ابعاد مختلف درمی آورند. در مرحله بعد دمای چوب به کمک بخار آب و گرما به سرعت تا حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد رسانده می شود. سپس به تدریج دما را تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد بالا برده و از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب در طول این فرآیند استفاده می گردد. البته گفتنی است که بخار آب هم چنین مانع وقوع فعل و انفعالات شیمیایی در داخل بافت چوب شده و از این نقش آن نباید غافل شد. در این مرحله رطوبت چوب به حدود صفر رسیده و چوب خشک می گردد.

 

فاز دوم: تغییرات حرارتی چوب

در این فاز، دمای چوب تا حدود ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد افزایش یافته و میزان این افزایش کاملا بستگی به رده بندی ترمو دارد. پس از این که دمای چوب به دمای مورد نظر رسید، چوب برای مدتی در این دما نگاه داشته می شود. از طرفی وجود بخار آب در این مرحله به گونه خود مانع از آتش گرفتن چوب می شود. البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که در فرآیند فرآوری چوب اکسیژن نیز از محیط حذف می شود و این خود سبب می شود که امکان سوختن چوب وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است که در این مرحله صمغ و رطوبت چوب به صورت کامل خارج گردیده و تمامی قسمت های چوب تا مرکز آن به رنگ قهوه ای روشن در می آید.

 

فاز سوم: رطوبت دهی به چوب

در این فاز نیز با روش باران استوایی و نیز پاشیدن آب روی چوب ها، دمای چوب اندک اندک کاهش داده می شود تا نهایتا چوب به رطوبت مورد نظر و ویژگی های تعادل رطوبتی برسد. نتیجه این امر نیز داشتن چوبی با رطوبتی در حدود ۴ الی ۶ درصد خواهد بود.
از لحاظ شیمیایی نیز بایستی اظهار داریم که در طول فرآیند ترمو، به جهت استفاده از حرارت نسبتا بالا، همی سلولزها و یا همان زنجیره های قندی شکسته و اسیدهای آن تجزیه می گردند. نتیجه امر نیز این است که محصول نهایی یا چوب فرآوری شده نهایی به صورت کاملا طبیعی و عاری از هرگونه مواد شیمیایی است. علاوه بر این، به علت خروج مواد غذایی از چوب، حشرات چوب خوار دیگر آن چنان تمایلی به این چوب ها نشان نمی دهند.
در این مرحله بخش عمده رزین چوب از آن خارج گشته و قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور درآمده و بی ضرر است. در نهایت، چوب به دست آمده در برابر گرما، سرما، رطوبت، بارندگی، حشرات و نیز هرگونه تغییر شکل در محیط های داخلی و بیرونی مقاوم است.

 thermowood 02

انواع ترموود

ترموود را از چندین لحاظ دسته بندی می کنند که ما در این جا کوشیده ایم که این چند نوع را برای شما عزیزان به اختصار بیاوریم:


الف) انواع ترموود از لحاظ روش تولید

اولین و متداول ترین تقسیم بندی برای ترموود، روش تولید ترموود می باشد. در این روش تقسیم بندی، ترموود را به دو رده یا کلاس (Class) تقسیم بندی می کنند. در بحث رده بندی استاندارد برای فرآوری و یا تیمار ترمووود دو نوع رده بندی وجود دارد که عبارتند از: ترمو-اس و ترمو-دی
در بخش زیر، تفاوت این دو نوع را برای شما مشتریان شرکت ون وود شرح خواهیم داد:


نوع اول: ترمو-اس (Thermo-S)

بایستی توجه داشت که در این رده بندی، S در حقیقت مخفف کلمه Stability به معنای ثبات و یا پایداری می باشد. بدین معنا که در پروسه و یا فرآیند ترمووود، ثبات ابعاد به عنوان مهم ترین و کلیدی ترین خاصیت این محصول در کاربردهای نهایی مطرح است.
در این روش، چوب تا رسیدن به دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرما دیده و مقاومت آن بالا می رود. ترموود حاصله از این روش با توجه به ثبات ابعادش معمولا برای محیط های داخلی استفاده می گردد.
لازم به ذکر است که محصولات حاصله از این روش، چیزی در میان ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط، تغییر ابعاد و یا تورم خواهند داشت. به همین علت گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخلی ساختمان از جمله مبلمان داخل، اتصالات در محیط خشک، اجزای درب و پنجره، سونا و نیز گونه های پهن برگ آن برای اتصالات در هر آب و هوا، کف پوش، مبلمان، مبلمان فضای سبز و سونا استفاده می شود.


نوع دوم: ترمو-دی (Thermo-D)

در این نوع نیز D در حقیقت نشان دهنده کلمه Durability به معنای دوام است. بدین معنا که در فرآیند تولید این نوع ترمووود، بحث دوام طبیعی این محصول به عنوان کلیدی ترین و مهم ترین خاصیت مطرح است.
در این روش نیز چوب تا دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد گرما دیده و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا می رود. این روش تیمار، سبب می گردد که محصول به دست آمده از این روش دارای دوام فوق العاده ای بوده فلذا برای استفاده در محیط های خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب باشد.
لازم به ذکر است که محصولات این روش بسیته به میزان رطوبت محیط و شرایط دمایی مختلف، در حدود ۵ الی ۶ درصد تغییر ابعاد و یا تورم خواهند داشت. به همین علت است که از محصولات حاصله به منظور استفاده در درب های بیرونی، نما و دیوار، سونا، پشت پنجره، سرویس بهداشتی و حمام، مبلمان فضای سبز و کف پوش و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

ب) انواع ترموود از لحاظ گونه چوب

ترموود از لحاظ نوع و گونه چوب به دو دسته زیر تقسیم می شود.
ترمووود با چوب نرم (Soft Wood): چوب نرم عمدتاً مربوط به درختان سوزنی برگ نظیر کاج است.
ترموود با چوب سخت (Hard Wood): چوب سخت نیز عمدتا مربوط به درختان پهن برگ نظیر زبان گنجشک است.
فراموش نکنید که در کشور ما، گونه چوب نرم عمدتا کاج (Pine) بوده و چوب سخت نیز غالباً زبان گنجشک (Ash) می باشد. از چوب ترمو Pine عمدتاً در نماهای ساختمان و دیوارهای عمودی و از ترموود Ash نیز در کف و محوطه سازی و کف مبلمان شهری و ... مناطقی که به مقاومت نسبتا بیشتری نیاز دارند، استفاده می گردد.
Wpc.ir

ج) انواع ترمووود از لحاظ ابعاد و پروفیل

ترموود در پروفیل هایی به طول ۳ و یا ۶ متر به بازار عرضه گردیده و مقطع پروفیل در طرح و ابعاد مختلف موجود می باشد. لازم به ذکر است که شما بسته به طراحی می توانید از هریک از پروفیل ها استفاده نمایید. به علاوه پروفیل ها در دو نوع شیاردار و بدون شیار ارائه می گردند.

سوال: چه نوع چوبی برای ساخت ترمووود استفاده می گردد؟

نکته بسیار مهمی که در فرآیند «ترمو کردن» اهمیت دارد، کیفیت الوارهای استفاده شده است. بایستی در خاطر داشت که هر چوبی را نمی توان به ترموود تبدیل کرد و چوب اولیه بایستی از کیفیت لازم برخوردار باشد. این کیفیت برتر تنها در برخی قسمت های جنگل سوئد و فنلاند یافت می گردد.
در حقیقت در فنلاند از گونه های چوب کاملا مختلفی برای تیمار حرارتی و نهایتاً تولید ترموود استفاده می گردد که از جمله آن ها می توان به نوئل (Picea abies)، کاج (Pinus sylvestris)، صنوبر (Populus tremula) و البته توس (Betula pendula) اشاره نمود. البته گفتنی است که تجربیاتی نیز در مورد تیمار زبان گنجشک (Fraxinus excelsior)، کاج رادیانا (Pinus radiata)، توسکا (Alnus glutinosa)، لاریکس (Larix sibirica)، اکالیپتوس و نیز راش (Fagus silvatica) به دست آمده است.

thermowood 03
برخی از ویژگی های ترمووود یا چوب ترمو

۱- دوام و ثبات ابعاد

یکی از نکات بسیار جالب در مورد ترموود، بحث ثبات ابعاد آن است. در حقیقت پس از انجام تیمار حرارتی (فرآیند ترمو)، درصد چوب به حدود ۴ تا ۶ درصد کاهش یافته و چوب از یک ویژگی به نام «تعادل رطوبتی» برخوردار می گردد. نتیجه این امر، آن است که در جذب رطوبت چوب و نیز تبادل حرارت چوب با محیط اطرافش به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. فلذا چوب حاصله دارای ابعاد ثابت بوده و ترک خوردگی آن نیز کاهش می یابد. خاصیت عایق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) نیز به همین دلیل است.


۲- مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، به علت شکستن و تجزیه شدن همی سلولزها (یا همان زنجیره های قندی) در چوب ترمو شده، این محصولات دیگر یک منبع مغذی برای حشرات و یا قارچ های مولد پوسیدگی چوب نبوده و از این لحاظ نیز فوق العاده هستند.


۳- فاقد صمغ بودن، یکنواختی و خلوص چوب

از این مورد نیز می توان به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های کلیدی ترموود ون وود یاد نمود. در هنگامی که الوارهای چوبی تحت فرآیند عمل آوری ترمو واقع می گردند، مواد مضر و یا رزین آن همانند فرمالدهیدها حذف می شود. باکتری های چوب تحت این فرآیند از بین رفته و نهایتا ماده ای خالص و استریل برای کاربردهای مختلف بیرونی و داخلی تولید خواهد شد.
لازم به ذکر است که چوب حاصله از این فرآیند، یکنواختی فوق العاده ای دارد و سراسر آن یک رنگ و یک حالت است. هم چنین این چوب زیبایی فوق العاده ای داشته و به همین جهت یک مصالح ساختمانی لوکس محسوب می گردد.


نکته مهم: رنگ ترمووود

به طور کلی، اگر ترموود با فرآیند استاندارد مخصوص آن تولید شده باشد، احتیاجی به رنگ چوب و یا سایر پوشش ها برای افزایش دوام نخواهد داشت. با این وجود، بسته به نوع طراحی، گاهی چوب های تیره و یا روشن و یا هر رنگ خاص طراح مد نظر می باشد. برای این منظور رنگ های استانداردی وجود دارد که می توان از آن ها بهره جست. علاوه بر این، کوتینگ های استاندارد در هر چند سال یک بار، سبب جلوه بهتر چوب ترمو خواهد گردید.


خواص کلیدی ترمووود

در مجموع می توان از مهم ترین خواص کلیدی ترمووود به موارد زیر اشاره نمود:
• نصب آسان و سریع
• مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی
• قابلیت برش هلالی برای محل های قوس دار
• قابلیت نصب و جداسازی آسان و مکرر جهت نظافت و یا انتقال به مکان دیگر
• نگهداری و شستشوی آسان
جدا از همه مواردی که در بالا ذکر گردید، ترموود بسته به نوع و کیفیتش در برابر شرایط جوی همانند اشعه فرابنفش خورشید و رطوبت از خود مقاومت نشان داده و طول عمری چندین برابر چوب معمولی دارد. جالب است بدانید که عناصر شیمیایی که باعث فساد و نابودی چوب شناخته می شود طی پروسه حرارت دهی از بین می رود. طبیعی بودن پروسه ترمو بسیار مهم است. در حقیقت هرچه پروسه ترمو طبیعی تر باشد، ترموود به دست آمده دوام بیشتری داشته و ارتباط بیشتری با معماری پایدار برقرار می سازد.

موارد استفاده از ترموود

ترمووود در جاها و نقاط مختلفی از ساختمان کاربرد داشته که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• کفپوش فضای باز (Decking) و داخلی
• نمای بیرونی ساختمان (ساختمان با نمای چوبی)
• انواع مبلمان فضای باز (مبلمان شهری و المان های قابل طراحی توسط طراحان شرکت ون وود)
• انواع دکوراسیون داخلی
• سایه بان و لوور
• آلاچیق و پرگولا
• درب و پنجره و زیرسقف
• بام باغ (روف گاردن)
• دست انداز نرده
• سونا و استخر
• گلدان یا flower box
• کف پله
• قرنیز
• و …


سیستم نصب ترموود

نصب چوب ترموود ون وود ، به دو شکل «زیرسازی چوبی» و «استفاده از کلیپس» می باشد. در حالت اول، زیرسازی چوبی به شکل عمود بر پروفیل های چوب نما اجرا گردیده و به وسیله پیچ های استاندارد ضد زنگ، پروفیل های آن روی زیرسازی نصب می گردد.

در حالت دوم نیز زیرسازی توسط آهن کشی و یا پروفیل گالوانیزه انجام گرفته و چوب های ترمو نهایی به وسیله کلیپس به زیرسازی اتصال می یابند. ناگفته نماند که این حالت (یعنی استفاده از کلیپس) مزیتی نسبت به حالت اول داشته که آن عدم دیده شدن پیچ در نمای چوبی است. با این حال در این حالت قیمت کمی بالاتر خواهد رفت.

نحوه انتخاب ترموود مناسب

برای بسیاری همواره این سوال مطرح می گردد که «چگونه می بایست ترموود مناسب را انتخاب نماییم؟» برای پاسخ به این سوال، بایستی بگوییم که در حقیقت فاکتورهای متعددی وجود دارند که شما می بایست در هنگام خرید ترموود، آن ها را مدنظر داشته باشید. این فاکتورها عبارتند از:


۱- ضخامت پروفیل

در مورد ترموود ون وود از این نکته فراموش نکنید که حداقل ضخامت پروفیل آن ۲ سانتی متر بوده و ضخامت کم تر از این عدد پیشنهاد نمی گردد. البته بدیهی است که بسته به نوع طراحی شما ممکن است که از ضخامت های بیش تری نیز استفاده گردد.


۲- تراکم ترموود

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که هرچه تراکم چوب ترمو بالاتر باشد، بالتبع مقاومت آن نیز بیشتر خواهد بود. از یاد نبرید که وزن ترموود یا همان چوب ترمو ممولی بسیار کمتر از چوب های معمولی بوده و این تفاوت وزن در گونه های سوزنی برگ و چوب نرم بسیار زیاد خود را نشان می دهد.


۳- برند معتبر

بدیهی است که برند معتبر جهانی، آرامش خاطر از کیفیت را برای خریدار به همراه خواهد داشت.


۴- بررسی پروژه های اجرا شده توسط عرضه کننده ترموود

این نکته نیز نکته مهمی در بحث ترموود است. بهتر است که شما حتما پروژه های اجرا شده توسط فروشنده چوب ترمو را بررسی نموده و مشاهده کنید که وضعیت فعلی پروژه ها به چه شکل می باشد. هم چنین شما باید این را نیز مدنظر داشته باشید که چه کسانی قبلا از این فروشنده خرید کرده و آیا آن ها از نتیجه نهایی رضایت دارند؟


۵- تنوع پروفیل

این نکته نیز بسیار بسیار مهم است که آیا شرکت عرضه کننده ترموود، پروفیل مورد نظر شما را عرضه می نماید یا خیر. در حقیقت بر اساس یک اصل نانوشته هرچه محدوده عرضه محصولات توسط یک شرکت بیشتر باشد، احتمال مرغوبیت کالا نیز به تبع آن بالاتر خواهد رفت.


در چه فضاهایی از ترمووود استفاده کنیم؟

کاربرد اصلی چوب ترمو در انواع نماهای ساختمانی است ، فقط به این نکته توجه داشته باشید که درز انبساط حدود ۲ سانتی متر بین ترمووود و سایر متریال های مورد استفاده را رعایت کنید ، چرا که چوب همیشه تغییر سایز خواهد داشت و به اصطلاح بازی میکند .همچنین میتوان در فضاهای مرطوب نظیر حمام ، سرویس بهداشتی ، سونا ، کف دور استخر و غیره نیز از ترمووود استفاده کرد ، استفاده از چوب ترمو در آلاچیق و پرگولا نیز به دلیل خصلت چوب بودن کاملا پذیرفته است.


قیمت ترموود چقدر است؟

در مسئله قیمت ترموود نیز بایستی این نکته را در خاطر داشته باشیم که قیمت ترموود بسته به شرایط متغیر بوده و چون محصولی وارداتی است، کلیه مواردی که روی واردات تاثیر دارند نیز بر قیمت چوب ترمو تاثیرگذار خواهند بود. با این حال غالبا قیمت چوب Ash به نسبت بالاتر از چوب pine بوده و برندهای معتبرتر معمولا قیمت به نسبت بالاتری دارند.

در حقیقت شواهد مختلف حاکی از آن است که از زمان ورود ترموود به کشورمان، لیست قیمت ترموود نوسان قابل توجهی داشته و به دلیل استقبال بالا از این متریال، مخصوصا در طول چندساله اخیر و با توجه به نوسان های شدید قیمت یورو، شرکت های وارد کننده سعی کرده اند که لیست قیمت را با کم ترین تغییرات و توجیه اقتصادی مناسب در اختیار مشتریان قرار دهند.

سوال: چگونه ترموود را از چوب های متفرقه تشخیص دهیم؟

در ابتدا این نکته را خدمتتان عرض کنیم که بسیاری از شرکت های معتبر تولیدکننده ترموود در اروپا، تا به امروز هیچ فروشی در ایران نداشته اند. با این حال افراد سودجویی وجود داشته که خود را به عنوان نماینده ایشان معرفی نموده و با فروش چوب های معمولی تحت برندهای معتبر خارجی، اقدام به فروش چوب های معمولی و فرآوری نشده به جای ترموود می نمایند.

متاسفانه این امر سبب گردیده که سازندگان نسبت به این کالای لوکس و زیبا بی اعتماد گشته و نگرشی منفی نسبت به آن پیدا نمایند. از این رو بهتر است که حتما روش تشخیص ترموود اصل را بلد باشید:


در واقع برای پی بردن به اصالت ترموود تنها دو روش قابل اعتماد وجود دارد:

روش اول: تمامی شرکت های اروپایی که دارای نمایندگی در سطح جهان و بالاخص خاورمیانه هستند، به محض دریافت ایمیل استعلام نمایندگی از طرف مشتری، نهایتا ظرف ۲۴ ساعت ملزم به پاسخگویی می باشند.
در نتیجه، عدم پاسخگویی شرکت تولیدکننده ترموود به این معنا است که عنوان نمایندگی صحبت نداشته فروشنده سعی نموده که چوب های معمولی را به جای چوب ترمو با چند برابر قیمت بفروشد.
روش دوم: روش دوم نیز یافتن نام و مشخصات نمایندگی در وب سایت رسمی تولیدکننده ترموود اروپایی است. در این روش در صورتی که نمایندگی صحت داشته باشد، حتما می بایست مشخصات کامل ایشان در وب سایت رسمی کارخانه تولیدکننده تحت عنوان نمایندگی ایران و یا خاورمیانه وجود داشته باشد.


معایب ترمووود

با توجه به آنکه هیچ محصول یا وسیله ای بدون ایراد نمی باشد، در این بخش تلاش می کنیم به صورت صادقانه برخی ایرادها و معایب ترموود را نیز بیان کنیم.
معایب ترمووود به طور خلاصه به شرح زیر است:


قیمت نسبتا زیاد

بزرگترین ایرادی که می توان به ترمووود گرفت، گران بودن آن نسبت به سایر متریال ها می باشد.


نابودی محیط زیست و جنگل ها

قطعا برای تولید چوب ترمو باید ابتدا جنگل ها و درختان تخریب شوند. این امر می تواند در مصرف زیاد منجر به آسیب های جبران ناپذیری شود.
ساختمان های گرد، استادیوم ها و سازی های دوار به سختی با ترموود قابل پیاده سازی می باشد.
شرکت ون وود عرضه کننده بهترین نوع ترمو وود در ایران

چوب ترموود چیست و مزیت استفاده از آن در نما چیست؟

 

در طی چند سال اخیر استفاده از چوب جهت زیباسازی نمای بیرونی ساختمان بسیار رایج شده و در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است. در واقع چوب به دلیل زیبایی چشم نواز و بی مانندی که دارد، در انواع سازه های مختلف از جمله ساختمانی به منظور زیبایی نمای خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب از جمله موادی است که از گذشته تاکنون مردم جهت ساخت خانه، وسایل دفاعی، وسیله حمل و نقل و سایر وسیله های دیگر از چوب بهره می بردند.

استفاده از چوب سابقه دیرینه ای دارد و به دلیل دسترس بودن آسان، همیشه مورد توجه بشر بوده است.  امروزه، با پیشرفت علم و تکنولوژی و تولید دستگاه های پیشرفته و مدرن، بشر به این نتیجه رسیده که می توان سطح چوب را طی فرآیند خاصی و با حرارت دادن، نسبت به عوامل مختلف مقاوم کرده و بتوان آن را برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار داد.

فرایند ایجاد چوب ترموود

در واقع، به خشک کردن چوب در شرایط گردش هوا و بخار آب، ترموود گفته می شود. در طی این فرآیند با حرارت دادن چوب، امکان دارد مغز داخلی چوب، تا دمای ۲۲۰ تا ۱۸۵ نیز برسد که در نتیجه آن، رطوبت چوب به زیر ۶ درصد رسیده و اسید موجود در آن و همچنین هر گونه جاندار میکروسکوپی نابود شده و از بین می رود. به طور کلی می توان گفت که استفاده از چوب و بکار بردن آن در سازه های مختلف، زیبایی کلاسیک و چشم نوازی را برای ساختمان به ارمغان می آورد و فضایی مدرن را برای بیننده تداعی می کند.

انواع چوب ترموود

جهت ساخت چوب ترموود از انواع مختلفی از درختان استفاده می شود. درختانی همچون کاج، صنوبر و ون یا زبان گنجشک ... از جمله چوب هایی هستند که برای ترموود به کار گرفته می شوند. در واقع جهت زیبایی چوب و محافظت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش روی آن را با استفاده از واکس با انواع رنگ ها ، لاک الکل و رنگ یا روغن می پوشانند. پوشش چوب با این مواد باعث می شود که نگهداری و محافظت آن با سهولت بیشتری انجام گیرد.  در واقع ترموود ها به دو دسته نرم چوب (soft wood)و سخت چوب (hard wood)تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن می پردازیم.

نرم چوب ترموود یا (soft wood)

شاید با شنیدن اسم نرم چوب تصور کنید که این نوع چوب دارای ساختاری نرم و بسیار شکننده می باشد، اما در واقع اینگونه نیست و به دلیل چگالی و دانسیته پایین و همچنین فاصله مولکولی کم، این اسم برای نرم چوب در نظر گرفته شده است. نرم چوب فاقد گره های مرکزی بوده و به همین دلیل بافت آن بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد.  این نوع چوب بیشتر برای استفاده در نما به کار می رود.  چرا که بافت زیبایی دارد و وزن آن نیز بسیار سبک است.

به طور کلی برای طراحی و ساخت نمای خارجی سازه ها از نرم چوب بهره می برند. تفاوت مهم سخت چوب و نرم چوب در نوع چوب و نحوه ساخت آن ها می باشد. نرم چوب از دسته درختان سوزنی برگ از جمله سرو و صنوبر , و انواع کاجها که به درختان همیشه بهار نیز معروف هستند به دست می آید.

رنگ این نوع درختان به رنگ زرد می باشند که کمی به قرمز نیز متمایل هستند و بهترین نوع آن در کشور فنلاند یافت می شود.  لازم به ذکر است که چوب درختانی همچون کاج به دلیل رشد بسیار بالایی که دارند، نسبت به سایر چوب ها از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار هستند.

 

 

سخت چوب ترموود (hard wood)

همان طور که گفتیم نرم چوب دارای چگالی و دانسیته پایینی دارد. اما سخت چوب بر خلاف آن از چگالی و دانسیته بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل در بین نجارها و سازندگان چوب، از محبوبیت زیادی برخوردار است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر ساختار این دو چوب، تنوع رنگ و بافت سخت چوب نیز بسیار زیاد است و همچنین الگوهای رگه ای زیادی در آن قابل مشاهده می باشد. در واقع مبلمان هایی که با این نوع چوب ساخته می شوند زیبایی فوق العاده چشمگیری دارند.

سخت چوب ترموود، اغلب از دسته درختان پهن برگ به دست می آید که از جمله مهم ترین و معروف ترین آن می توان  چوب ون یا اش را نام برد ( نام گروه ون وود نیز از درخت ون گرفته شده است)در مقاله ای جدا گانه از درخت {ون} خواهیم گقت. علاوه بر درختان نام برده شده، سخت چوب از انواع درختان مختلف دیگر همچون درخت گردو، درخت صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس، زبان گنجشک و... به دست می آید.

قیمت سخت چوبها بسیار بیشتر از نرم چوبها می باشد. برای خرید سخت چوب باید هزینه بالایی پرداخت کنید و ساخت محصولات مختلف با این نوع چوب، به هزینه هنگفتی نیاز دارد. بنابراین سخت چوب به دلیل قیمت بالا و وزن زیادی که دارد، جهت ترموود نما خیلی کم استفاده می شود و مهندسین برای این منظور اغلب از نرم چوب بهره می برند.

اما در واقع استفاده از سخت چوب برای ساخت کف مکان های شلوغ و پرتردد گزینه بسیار مناسبی می باشد. چرا که این نوع چوب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل اغلب برای کف سازی چنین مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد.
جهت فضاهای باز میتوان از دیگر محصول گروه ون وود یعنی چوب پلاست(
wood plast)
 
میتوان استفاده نمود که قیمت آن نسبت به چوب سختها بمراتب پایین تر می باشد و نیاز به هیچ گونه نگهداری مانند رنگ و یا روغن جلا ندارد و همچنین بدلیل داشتن پلیمر در چوب پلاست ون وود، به هیچ عنوان موریانه و یا جانوران موذی در این محصول نفوذی ندارند.

کاربردهای چوب ترموود در ساختمان

همان طور که اشاره شد چوب ترموود به دلیل حرارت دیدن، به یکی از مستحکم ترین مواد تبدیل می شود و همین استحکام بالا آن را برای ساخت نمای بیرونی ساختمان مناسب می کند. از دیگر دلایل استفاده از چوب برای ساخت نمای داخلی و خارجی سازه، زیبایی منحصر به فرد و بی نظیر آن می باشد، واقعا حس زیبای چوب و گره های موجود در چوب بسیار چشم نواز است.

از چوب استفاده های زیادی می شود و در موارد زیادی کاربرد دارد اما از مهمترین و عمده ترین کاربرد چوب می توان به ترموود نما، کفپوش فضای باز و فضای داخلی،گلدان، پله ها، باغ بام، مبلمان و دکوراسیون و آلاچیق اشاره نمود.

در واقع بیشترین کاربرد چوب استفاده در نمای خارجی ساختمان می باشد که برای این منظور اغلب از درخت کاج استفاده می شود. چوب ترموود با داشتن شیارهای کوچک از سر خوردن و لیز خوردن جلوگیری می کند، به همین دلیل استفاده از آن در فضای داخلی خانه از جمله کفپوش بسیار رایج شده است.

ترموود کف نیز برای فضاهایی همچون سرویس های بهداشتی و حمام و آلاچیق مناسب می باشد. (که البته چوب پلاست الویت بیشتری در این مکانها دارد) همچنین جهت ساخت روف گاردن و باغ بام نیز از ترکیب نرم چوب و سخت چوب استفاده می شود. همان طور که گفتیم چوب درخت کاج در دسته نرم چوب ها قرار دارد که در واقع بسیار معطر و خوشبو می باشد و در مواردی همچون ساخت سونا خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر کاربرد های چوب ترموود که در بالا به آن اشاره شد، از دیگر کاربردهای این چوب می توان به طراحی و ساخت نشیمن فضای بیرونی و مبلمان نمود. چرا که این نوع چوب با طی کردن یک فرآیند خاص، نسبت به انواع شرایط جوی مقاوم سازی شده است و عوامل مختلف نمی تواند به آن آسیب وارد کند.

مزایای استفاده از چوب ترموود

در واقع چوب ترموود با چوب های معمولی تفاوت بسیار زیادی دارد که از مهمترین تفاوت های آن می توان به مقاوم بودن چوب در برابر عوامل محیطی اشاره نمود. موارد زیر از جمله مزیت های استفاده از چوب ترموود به شمار می روند:

 • استفاده از چوب ترموود در نما ،باعث می شود نمای ساختمان در برابر رطوبت،  گرما و سرما از مقاومت بالایی برخوردار باشد
 • چوب ترموود در مقایسه با سایر چوب های موجود هزینه بسیار کمتری دارد
 • این نوع از چوب بسیار سبک می باشد به همین دلیل نصب آن با سهولت بیشتری انجام می گیرد
 • به دلیل سبک بودن چوب ترموود می توان آن را به راحتی جداسازی و نظافت یا تعمیر نمود
 • فرآیند گرما دادن به چوب باعث می شود مواد مضر آن از جمله فرمالئیدها نابود شده و از بین بروند.
 • در واقع چوب ترموود عایق صوتی بسیار مناسبی می باشد و استفاده از آن در نمای سازه از انواع آلودگی صوتی جلوگیری می کند.
 • عملیات برش دادن این نوع چوب به راحتی و بسیار سریع انجام می شود. بنابراین می توان برش های منحنی را به سهولت روی آن انجام داد.
 • چوب ترموود به دلیل زیبایی و طبیعی بودن، اگر در نما مورد استفاده قرار گیرد حس آرامش را برای ساکنین به ارمغان می آورد.
 • چوب ترموود رطوبت کمتری را جذب می کند که این موضوع از ترک خوردن چوب جلوگیری می کند و همچنین خاصیت عایق بودن زیادی دارد.
 • این نوع چوب به دلیل ساختار متنوعی که دارد انواع حشرات موذی همچون موریانه نمی توانند در آن نفوذ کنند. همچنین از کپک زدن چوب جلوگیری می شود.

معایب ترموود چوب

 • مهمترین معایب این چوب آسیب به محیط زیست می باشد. چرا که برای به دست آوردن این نوع چوب باید متاسفانه درختان فراوانی قطع شوند و جنگل ها رو به نابودی بروند.
 • حرارت به چوب باعث از دست رفتن مقاومت مکانیکی چوب می شود که در نتیجه آن اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند روی چوب اثر گذاشته و آن را از بین ببرد.
 • علاوه بر آسیب چوب ترموود به محیط زیست، همان طور که گفتیم این نوع چوب نسبت به چوب معمولی از قیمت بسیار بالاتری برخوردار بوده و اجرای آن روی نمای ساختمان به هزینه زیادی احتیاج دارد.
 • در نرم چوبها  احتمال لانه گزینی موریانه و انواع حشرات متصور میباشد.

گروه ون وود عرضه کننده بهترین و با کیفیت ترین ترمو وودهای وارداتی و داخلی

همچنین گروه ون وود وارد کننده مستقیم چوب از روسیه برای ساخت خانه های چوبی می باشد.

Wpc.ir

02126753345

09383603809

 

rezoomehشرکت ون وود با استعانت از خداوند متعال در سال 1382 در زمینه صنعت چوب و فرآورده های چوبی آغاز به کار نمود و پس از کسب چندین سال تجربه، فعالیت خود را بر روی محصول چوب‌ پلاستیک بعنوان یک محصول سبز و دوست دار محیط زیست متمرکز گردانید. هم اکنون گروه ون وود با استفاده از کادری مجرب و متخصص و با هدف حفظ جنگل ها و محیط زیست به دانش فنی تولید این نوع کامپوزیت ها دست یافته و با راه اندازی خطوط تولید این محصول، گامی بلند در زمینه ارتقاء این صنعت برداشته است.

 

رزومه شرکت