چوب پلاستیک یا کامپوزیت چوب پلاستیک

چوب پلاستیک یا کامپوزیت چوب پلاستیک که آن را پلاستووود یا چوب پلاست نیز می نامند، یک ماده ترکیبی یا کامپوزیتی است که ترکیبی از چوب طبیعی ، فیبرها یا الیاف های پلاستیکی و پلیمری است.
چوب طبیعی که در تولید چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر به صورت خاک اره و یا گرانولها و تکه های ریز چوبی است که با مواد پلیمری مانند پلی اتیلن، پلی پروپلین ، پلی وینیل کلراید ( pvc ) و پلیمرهایی از این دست ترکیب شده و پلاستووود را ایجاد می کنند. برای افزایش کیفیت محصولات و نیز ایجاد تنوع در رنگ و ظاهر پروفیلهای چوب پلاست، در تولید چوب پلاستیک از افزودنی هایی مانند رنگ ها، روان کننده ها ، تقویت کننده ها و ... استفاده می شود.


مرسوم ترین روش تولید چوب پلاست امروزه تولید به روش اکستروژن می باشد به این ترتیب که مواد تشکیل دهنده چوب پلاستیک به صورت خمیر با یکدیگر ترکیب شده و سپس برای تولید یک محصول با ضخامت و کیفیت مناسب از میان قالب اکسترود عبور داده شده و فرم می گیرند. البته گاهی برای تولید برخی از محصولات، از روش های دیگری مانند قالب گیری نیز استفاده می شود.


تولید چوب پلاست به روش اکسترود ( اکستروژن )

با توجه به ترکیبات و روش تولید چوب پلاست، این محصولات می توانند تنوع بسیار بالایی از نظر رنگ و شکل ظاهری، ابعاد و اندازه ها و ... را ارائه کنند. البته امروزه بیشترین تولید چوب پلاست یا پلاستو وود به شکل پروفیلهایی با ظاهر چوبی، تولید و روانه بازارها شده و بالا بودن درصد چوب مورد استفاده در این ترکیبات نیز سبب شده که این محصولات بسیار به چوب شبیه باشند. گرچه در بسیاری از مشخصات فنی مانند مقاومت در برابر پوسیدگی، رطوبت و ... چوب پلاست عملکرد بهتری نسبت به چوب طبیعی را از خود نشان می دهد. ( حدود 70 درصد از ترکیب چوی پلاست را چوب تشکیل داده است ).


در ساخت و تولید محصولات چوب پلاست به طور کلی از 4 نوع پلیمر استفاده می شود که هر کدام از این پلیمرها برای تولید نوعی خاص از چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرند.
کامپوزیت چوب پلاستیک که شامل ترکیبات چوب و پلی اتیلن (pe) است، عمدتاً در ساخت محصولات مورد استفاده در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و در تولید پروفیلهای کفپوش و دیوار پوش کاربرد دارد.
چوب پلاستیک تولید شده از ترکیب پلی پروپیلن (pp) و چوب، بیشتر برای تولید محصولات مورد استفاده در صنایع خودروسازی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.
چوب پلاستیک تولید شده از ترکیب پلی وینیل کلراید (pvc) و چوب بیشترین کاربرد را در تولید پروفیلهای در و پنجره در صنعت ساختمان مورد استفاده دارد.
نوعی دیگر از چوب پلاستیک وجود دارد که حاصل ترکیب چوب و پلیمری به نام استریل بوتادین اکریلونیتریل (ABS) بوده و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.


کاربرد چوب پلاستیک در تولید قاب پنجره

انتخاب مواد مصرفی برای تولید چوب پلاست، علاوه بر ویژگی های محصول نهایی به میزان در دسترس بودن مواد اولیه نیز بستگی دارد. در تولید چوب پلاستیک، به طور کلی از حدود 50 تا 70 درصد چوب به صورت خاک اره یا رشته های کوچک استفاده می شود. در اکثر مواقع چوب مورد استفاده برای تولید چوب پلاست از درختانی مانند افرا، کاج، بلوط و یا سایر درختانی که در دسترس بوده و نیز ارزان هستند تامین می شود. البته برای تولید این محصولات می توان از بازیافت چوبها (مانند ضایعات نجاری و نه خاک ام دی اف)نیز به سادگی استفاده نمود که این مورد یکی از مهم ترین ویژگی های چوب پلاستیک به شمار می آید.
با توجه به اینکه ساختار اصلی یک پروفیل یا قطعه ساخته شده از جنس چوب پلاست یه صورت عمده از چوب تشکیل شده است، چوب پلاست در بسیاری از ویژگی های کاربردی مانند میزان کار پذیری ( قابلیت اتصال با پیچ و مته کاری ) ، سمباده خوری و ... با چوب تشابه داشته و در اکثر مواقع این ویژگی ها در چوب پلاست بهبود یافته اند.
به عنوان مثال قابلیت کار با قطعات بسیار کوچک چوب پلاست همیشه وجود دارد و یا چوب پلاست را می توان به انواع روش های اتصال نصب نمود. چوب پلاست مقاومتی بیشتر نسبت به چوب در برابر رطوبت داشته و از سویی دیگر کاهش شدید رطوبت درونی چوب پلاست نسبت به چوب سبب شده است که این محصول در برابر پوسیدگی و خطرات ناشی از آن بسیار مقاوم بوده و بسیار دیرتر فرسوده شود. یا استفاده از چوب پلاستیک در محیط هایی که دمای بالایی دارند، بسیار بهتر از چوب بوده و کارایی بهتری از خود نشان می دهد.
نکته بسیار مهم در مورد ویژگی هایی که در بالا ذکر شده است این است که، در تولید چوب پلاست حتما باید نحوه عمل آوری چوب و نیز میزان چسبندگی ذرات چوب به یکدیگر را مورد بررسی قرار داد. برای افزایش چسبندگی بین ذرات چوب با یکدیگر و نیز چسبندگی میان چوب و پلیمرها ، در اغلب موارد لازم است که عامل اتصال دهنده قوی میان آنها استفاده گردد. این عوامل اتصال در حقیقت تشکیل دهنده نهایی کامپوزیت هستند.


مقایسه ترمووود و چوب پلاست

کفپوش ترمووود

ترمووود کفپوشی بسیار زیباست که سابقه ای بسیار طولانی به عنوان کفپوش دارد. زیبایی چوب عامل علاقه مندی بسیاری از طراحان به این متریال است. اما چوب به عنوان یک محصول طبیعی، همیشه با خطر پوسیدگی مواجه است. البته امروزه با استفاده از فرآیندهای کاملا کنترل شده، چوب را فرآوری کرده و خطرات ناشی از پوسیدگی و حمله قارچها و موریانه و ... را به عنوان یکی از مهم ترین نقاط ضعف چوب برطرف می نمایند. فرآوری چوب به دو روش بسیار مرسوم و عمده صورت می گیرد که یکی از آنها ترمو نمودن چوب و تبدیل چوب به ترموود است و دیگری نیز اشباع کردن چوبهاست.
از طرفی چوبها با توجه به نوع درخت و گونه گیاهی به دو دسته بسیار مهم تقسیم می شوند. چوب نرم و چوب سخت. از میان این دو دسته، چوبهای سخت گزینه ای بهتر و مورد اطمینان جهت استفاده در کفپوشها هستند. از میان چوبهای سخت می توان به چوب بلوط به عنوان یکی از بهترین چوبها برای استفاده در کفپوش ها اشاره نمود.


کفپوش چوب پلاستیک

چوب پلاست برخلاف چوب طبیعی، محصولی مصنوعی است که از ترکیب چوب و پلیمرهای پلاستیکی، مواد افزودنی مانند رنگدانه، تثبیت کننده و ...ساخته شده است. به همین دلیل چوب پلاست را محصولی کاملاً کامپوزیتی به شمار می آورند. کفپوش های چوب پلاست در اکثر مواقع با ظاهری کاملاً چوبی تولید می شوند، ولی این امکان وجود دارد که این پروفیل ها را به صورت رنگی و با طرح های مختلف نیز تولید نمود. به صورت کلی می توان کفپوش چوب پلاستیکی را ترکیبی از زیبایی چوب و دوام پلیمرهای مصنوعی دانست.
اما سوال اساسی این است که کدام کفپوش بهتر است؟ برای پاسخ به این پرسش و مقایسه ترمووود و چوب پلاست، 7 نکته مهم را ، مورد بررسی قرار خواهیم داد:
1- پایداری ابعادی ( عدم تغییر اندازه )
اولین نکته در مقایسه ترمووود و چوب پلاست، بررسی پایداری و ثبات ابعادی آنهاست. ترمووود و چوب پلاست، به عنوان یک کفپوش، در صورتیکه نکات اجرایی را رعایت نمایند و به ریزه کاری ها دقت کنید، هر دو ثبات و پایداری ابعادی مناسبی را به شما ارائه خواهند نمود.(البته این پایداری در ترمو وود قطعا بیشتر می باشد)
2- شرایط نگهداری و مراقبت
نکته مهم دیگر در مقایسه ترمووود و چوب پلاست، بررسی شرایط نگهداری و مراقبت از آنها به عنوان کفپوشهایی که در فضاهای باز نصب می شوند، می باشد. چوب پلاست به عنوان یک کفپوش نصب شده در فضای باز و محیط بیرون، نگهداری بسیار آسان و بی دردسری را به شما عرضه می کند. این کفپوش نیازی به روغن های دوره ای، واکس یا پولیش ندارد و برای تمیز کردن آن نیز شما به راحتی می توانید یبا یک جارو و یا شستشوی ساده با آب ، کفپوش را تمیز کنید.
اما کفپوشهای ترمووود نیاز به مراقبت و توجه بیشتری در دوره بهره برداری دارند. کفپوشهای ترمووود را، در دوره های زمانی مشخص توسط تامین کننده با توجه به نوع چوب تعیین شده است، حتما باید با روغنهای مخصوص، واکسها و یا پولیشهای توصیه شده پوشش داد و از آنها مراقبت نمود. علاوه بر اینها، باید هر از گاهی برای اطلاع از شرایط چوب ها و خطرات ناشی از پوسیدگی یا حمله موریانه ها و ... آنها را مورد بررسی قرار داد. یادتان نرود چوب محصولی طبیعی است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.(نگهداری از ترمود مسلما دارای هزینه می باشد :مثل هزینهرنگ مخصوص ترمو وود یا هزینه ساب زدن مجدد و اجرت آن و همینطور هزینه کرایه داربست)
مقاومت نسبت به آب و هوا و اشعه UV
مقاومت نسبت به شرایط جوی و اشعه UV یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب کفپوش مناسب برای فضاهای باز و همچنین مقایسه ترمووود و چوب پلاست می باشد. کفپوشهای چوبی در این مورد، ویژگی ها و رفتار به نسبت بهتری را ارائه می کنند، مخصوصاً اگر چوبها فرآوری شده باشند ( ترمووود یا چوب اشباع ) و یا به خوبی توسط رنگها و روغن ها پوشش داده شده باشند. در صورت نگهداری دقیق، نگران تغییر رنگ کفپوشهای چوبی نباشید.
کفپوشهای چوب پلاست نیز در شرایط محیطی گوناگون دوام و پایداری بسیار خوبی از خود نشان می دهند، اما در مورد آنها یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن هم احتمال تغییر رنگ کفپوش های چوب پلاست مخصوصاً در همان اوایل استفاده است. کفپوشهای چوب پلاست در اکثر مواقع در همان اوایل استفاده، با یک افت در رنگ ظاهری و یا رنگ پریدگی  مختصر ( از بین رفتن براقی اولیه محصول ) مواجه می شوند. البته اگر در فرآیند تولید تولید کفپوش چوب پلاست،موراد فنی و استانداردهای مربوطه رعایت شده باشد، این مشکل نیزاتفاق نخواهد افتاد و یا این تغییر رنگ کاملاً کنترل شده خواهد بود.
4- مقاومت در برابر لغزش
از نظر مقاومت نسبت به لغزندگی، هم کفپوشهای چوبی و هم کفپوشهای چوب پلاست گزینه های فراوانی را با توجه به نیاز شما ارائه خواهد نمود. در صورت انتخاب صحیح از میان محصولات متنوع این کفپوشها، نباید نگرانی خاصی در خصوص این مشکل داشته باشید.
5- زیبایی ظاهری
گرچه اظهار نظر در این مورد شاید امری سلیقه ای به نظر برسد ولی نکته مهمی که در این مورد وجود دارد، رقابت میان ظاهر یک محصول طبیعی و محصولی مصنوعی است که تلاش می شود به حالت طبیعی شبیه گردد. شاید به جرات بتوان کفپوشهای چوبی را، برنده بدون رقیب در مسابقه زیبایی و مقایسه ترمووود و چوب پلاست به حساب آورد.
6- محیط زیست
محیط زیست و حفظ آن امروزه دغدغه مشترکی برای همه کشورهاست. تلاش های زیادی شده است تا تخریب منابع زیستی و مخصوصا جنگلها توسط انسان به کمترین حد ممکن برسد. یکی از مهم ترین تلاش ها نیز، تولید محصولات قابل بازیافت مانند چوب پلاست است. کفپوشهای چوب پلاست با استفاده از خورده چوبهای بازیافتی تولید می شوند و از طرفی خود نیز محصولی کاملاً قابل بازیافت هستند که این می تواند نکته ای بسیار مثبت باشد.
7- مقایسه ترمووود و چوب پلاست از نظر هزینه
هزینه عامل بسیار مهم در انتخاب یک کفپوش مناسب است. در مقایسه ترمووود و چوب پلاست از نظر هزینه، اینگونه به نظر می رسد که کفپوش های چوب پلاست از کفپوش های ترمووود بسیار ارزانتر هستند، ولی در مقایسه با کفپوش های چوب طبیعی ، با توجه به نوع چوب، وارداتی بودن و یا ایرانی بودن آن و همچنین شرایط فنی چوب ( تراکم، ابعاد، میزان گره و ... ) تفاوت قیمتها می تواند بسیار متغیر باشد، و گاهی چوب پلاست قیمتی گرانتر و یا برابر با کفپوشهای چوبی داشته باشد.
نکته آخر در مقایسه ترموود و چوب پلاست
برای انتخاب نهایی یک کفپوش به عنوان کفپوش محوطه، می توانید از هر 2 گزینه ( کفپوش چوب پلاست و کفپوش چوبی فرآوری شده مانند ترموود ) استفاده کنید. برای پروژه های کوچک در صورتیکه از نظر هزینه و بودجه، پیش بینی های لازم را انجام داده باشید کفپوشهای ترمووود گزینه ای بسیار خوب خواهند بود، که در بسیاری از ویلاها و ساختمانهای مسکونی در ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد مطلوب را ارائه نموده اند.

پیشنهاد ون وود با توجه به وضعیت نابسامان بازار ارز و لزوم واردات ترمو وود جهت کفپوش که می بایست از چوب هایی نظیر ون و زبان گنجشک که در دسته (hard wood) ها استفاده شود، هزینه بسیار بسیار بالایی را در بر خواهد داشت.

اما استفاده از پروفیل های کفپوش چوب پلاست ون وود در مقایسه با ترمو وود کفپوش بسیار مقرون به صرفه می باشد و نیازی هم مانند ترمو وود به تعمیر و نگهداری ندارد.

ون وود از جنس چوب اما فراتر از چوب

wpc.ir

02126753345

09383603809

 

rezoomehشرکت ون وود با استعانت از خداوند متعال در سال 1382 در زمینه صنعت چوب و فرآورده های چوبی آغاز به کار نمود و پس از کسب چندین سال تجربه، فعالیت خود را بر روی محصول چوب‌ پلاستیک بعنوان یک محصول سبز و دوست دار محیط زیست متمرکز گردانید. هم اکنون گروه ون وود با استفاده از کادری مجرب و متخصص و با هدف حفظ جنگل ها و محیط زیست به دانش فنی تولید این نوع کامپوزیت ها دست یافته و با راه اندازی خطوط تولید این محصول، گامی بلند در زمینه ارتقاء این صنعت برداشته است.

 

رزومه شرکت