دانستنی هایی در رابطه با چوب پلاست یا پلی وود

دانستنی هایی در رابطه با چوب پلاست یا پلی وود

مهندسین و معماران یکی از آندسته افرادی هستند که همواره به‌دنبال بهینه‌کردن مواد اولیه و مدرنیزه کردن طراحی‌ها است. پیشرفت در تمام حوزه‌های مختلف صنعت به یک اندازه رخ می‌دهد. درواقع هر اندازه که طراحی دکورهای ظاهری رشد داشته‌اند؛ مصالح ساختمانی نیز بهینه‌تر؛ کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر شده‌اند. ورق چوب پلاست از آن دست پیشرفت‌های امروزی محسوب می‌شود.

چنین محصولاتی ترکیبی از مزایا و امکانات پروفیل‌های چوبی و پلاستیک هستند و قابلیت‌های زیادی را در اختیار معماران قرار داده‌اند. این نوع محصولات درواقع نوعی کامپوزیت پلی وود هستند که از ترکیب پلاستیک و  پودرچوب طراحی و ساخته می‌شوند. هدف از تولید چوب پلاست، حذف محدودیت‌ها و معایب انواع الیاف یا پروفیل چوبی است.

ون وود تولید کننده انواع کامپوزیت های پلی وود در ایران می باشد.

البته مواد در صنایع مختلفی کاربرد دارند که یکی از حوزه‌های آن معماری و ساختمان‌سازی است که موضوع صحبت ما در طول مقاله پیش‌رو است. معمولاً کامپوزیت‌ها به‌صورت‌های مختلف یک تا چندلایه‌ای تولید و روانه بازار می‌شوند. در طول مقاله قصد داریم که همه جوانب به‌کارگیری محصولات را به‌صورت تخصصی بسنجیم. درنهایت شما قادر به تصمیم‌گیری درباره خرید پروفیل های  چوب پلاست ون وود خواهید بود.

چوب پلاست چیست؟

استفاده بی‌رویه از پلاستیک و ترکیبات مختلف آن، آسیب بزرگی برای طبیعت بوده‌است. از طرفی کیفیت محصولات ساخته‌شده از چوب سبب شده‌است که افراد تمایل به قطع درختان بیشتر جهت تهیه پروفیل‌های چوبی بیشتر داشته‌باشند. درواقع طراحی و تولید این نمونه از کامپوزیت‌ها، خدمت بزرگی به محیط‌زیست کرده‌است.

در واقع با تولید این نوع کامپوزیتها که در دنیا معروف به wood plastic composite  یا مخفف آن  wpc می باشد ، که با تولید این محصولات از قطع شدن تعداد زیادی از درختان جلوگیری نموده و با استفاده از سرشاخه ها و یا حتی ضایعات نجاری میتوان این محصول را تولید و به بازار عرضه نمود.

چوب پلاست درواقع جایگزین ایده‌آلی برای انواع پلاستیک‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا در تولید آن از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده می‌شود. درنتیجه مشکل سالیان گذشته که مربوط به دفع زباله‌های پلاستیکی غیرتجزیه‌پذیر بود؛ با این روش کاملاً قابل‌حل است. با استفاده از پروفیل چوب پلاست:

 • مشکلات محل دفن زباله‌ها حل می‌شود.
 • پلاستیک کمتری تولید می‌شود؛ زیرا در ساخت آن‌ها، زباله‌های پلاستیکی به‌کار می‌رود.
 • درختان کمتری قطع می‌شوند؛ درنتیجه به محیط‌زیست خدمت می‌شود.
 • کیفیت، دوام و مقاومت محصولات افزایش می‌یابد.
 • کاربردهای فراوانی را ایجاد کرده‌اند.

از مهم‌ترین نکاتی که درباره چوب پلاست گفتنی است؛ استقبال عمده مردم از چنین طراحی‌های خلاقانه‌ای است. درواقع امروزه کاربردهای چنین محصولاتی بسیار افزایش یافته‌است و افراد تمایل دارند که از نمونه‌های متنوعی از آن جهت طراحی کف‌پوش، نما و غیره استفاده کنند.

ورق چوب پلاست چگونه ساخته می‌شود؟

محصولات چوب پلاستیکی که به WPC معروف هستند؛ خلاصه کامپوزیت‌های چوبی-پلاستیک هستند. مراحل ساخت و آماده‌سازی آن‌ها به تهیه انواع PVC بسیار شباهت دارد. از‌آن‌جایی که چنین محصولاتی فروش بالایی دارند؛ فرمول‌های نهایی ساخت آن‌ها جز اسرار طلایی کارخانه‌های سازنده محسوب می‌شود. بنابراین اطلاعات در این‌باره بسیار محدود و به‌صورت کلی است.

می‌دانیم که در تهیه ورق چوب پلاست از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده می‌شود. درنتیجه پایه و مواد اولیه‌ای که در ساخت محصولات به‌کار می‌رود؛ مواد بازیافتی پلاستیکی و الیاف درخت لارچ و یا سایر درختان است. درواقع از الیاف چوبی این درخت، کامپوزیت‌هایی به نام ترمووود لارچ ساخته می‌شود که جهت کاربردهای متنوعی مخصوصاً تهیه انواع ورق چوب پلاست استفاده می‌شوند.

 

البته چوب این درخت  تنها پروفیل چوبی قابل‌استفاده جهت تهیه چنین محصولاتی نیستند؛ اما به‌طور کلی چوب باید عنصری به نام تانن نداشته‌باشد. علاوه بر مواد پایه اصلی مانند چوب و پلاستیک بازیافتی، باید برخی افزودنی‌ها نیز به دیگ‌های تولید کارخانه‌ای افزوده شود. مواد عبارتند از:

 • روان‌کننده‌ها و موم‌ها؛ باعث ایجاد تحرک در مواد و مخلوط شدن مناسب آن‌ها می‌شود.
 • تثبیت‌کننده‌ها؛ به مخلوط شدن کمک می‌کند.
 • سفت‌کننده‌ها
 • مواد اصلاح‌کننده ضربات؛ باعث می‌شوند که میزان شکنندگی مواد اولیه کم شود.
 • و برخی عوامل دیگر که درنهایت باعث بهترشدن روند تبدیلات شیمیایی، تغییر رنگ و شکل‌گیری محصول نهایی می‌شوند.

 

مزایا و معایب کامپوزیت ورق چوب پلاست

این محصول نیز همچون عمده محصولات دارای مزایا و معایبی است. افراد با توجه به نوع نیازهای خود و هماهنگی محصولات با سطح خواسته، بودجه و امکانات آن‌ها نوعی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند. در ادامه مزایا و معایب چوب پلاست را بررسی می‌کنیم.

کامپوزیت چه مزایایی دارد؟

درواقع مزایای چنین محصولاتی بسیار بیشتر از معایب آن‌ها است و همین موضوع است که استفاده از آن‌ها را رواج داده‌است. چوب پلاست مقاومت مناسبی در شرایط اقلیمی متفاوت دارد. بنابراین به‌راحتی و در هر منطقه‌ای قابل‌استفاده است. سبکی نیز از دیگر ویژگی‌های کامپوزیت‌ها است که استفاده از آن در حوزه‌های مختلف را گسترش داده‌است.

نظافت محصولاتی که از چنین مواد اولیه‌ای ساخته می‌شوند؛ نسبت به دیگر محصولات راحت‌تر است. زیرا در برابر لکه‌پذیری مقاومت بیشتری دارند. از دیگر مزیت‌های انواع کامپوزیت‌های چوبی-پلاستیکی به موارد زیر اشاره می‌کنیم.

 • مقاومت نسبتاً بالا در برابر پوسیدگی، خوردگی و ایجاد شکاف
 • تنوع فوق‌العاده زیاد در طرح و رنگ
 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری
 • مقرون بصرفه بودن نسبت به ترمو وود

معایب کامپوزیت‌های چوبی-پلاستیکی

حتی اگر بهترین نمای چوب پلاست را انتخاب کنید؛ بازهم دارای ظاهر نسبتا غیرطبیعی هستند. یعنی جلا و زیبایی که از چوب طبیعی برای شما حاصل می‌شود؛ بسیار بیشتر از چنین محصولاتی است. اگر از کیفیت‌های پایین محصولات استفاده کنید؛ ممکن‌است که در برخی موارد کاملاً لغزنده و غیرایمن باشند. مخصوصاً اگر از آن‌ها در تهیه و ساخت کف‌پوش استفاده شود. دیگر معایب کامپوزیت‌ها عبارتند از:

 • زمانی که طول عمر مفید آن‌ها طی شود؛ علائم خرابی به‌خوبی در آن‌ها نشان داده می‌شود.
 • خمش آن‌ها نسبت به چوب بیشتر است.
 • البته ون وود محصولات حود را تضمین مینماید.

آیا پروفیل چوبی چوب پلاست با محیط‌زیست سازگار است؟

اگر تنها دو خدمت بزرگی که ورق چوب پلاست به محیط‌زیست می‌کند را بررسی کنیم؛ متوجه خواهیم شد که چنین محصولاتی کاملاً با طبیعت و محیط‌زیست سازگار هستند. محصولات از طریق دو روش دست دوستی به سوی طبیعت دراز کرده‌اند:

 1. حذف زباله‌های پلاستیکی و بازیافت چندباره پلاستیک‌ها که منجر به عدم تولید دوباره پلاستیک‌ها می‌شود. درنتیجه زباله‌هایی که طبیعت می‌بایست میلیون‌ها سال تحمل می‌کرد؛ حذف شده‌است.
 2. کاهش میزان قطع‌شدن درختان؛ از آن جایی که محصولات در تهیه و تولید بسیاری از تجهیزات مناسب هستند؛ نیازی به استفاده از پروفیل‌های چوبی طبیعی و قطع درختان نیست.

بنابراین طبق یافته‌ها، تولید چنین محصولاتی، با کاهش ضایعات پلاستیکی و حفظ درختان باقی‌مانده در کره‌زمین، یک موهبت بزرگ برای طبیعت محسوب می‌شوند.

 

از طرفی چنین محصولاتی پس از پایان عمر و استفاده، امکان بازیافت دارند که از این لحاظ یک پلاستیک تولیدشده قادر است بارها و بارها بازیافت شود و در دوره بازیافتی قرار بگیرد. درنتیجه چنین محصولاتی در تمام ابعاد به محیط‌زیست کمک می‌کنند. درنتیجه میل بشر به گسترش مدرنیته در قالب چنین محصولاتی ادامه می‌یابد؛ بدون آنکه محیط زیست آسیب ببیند.

 

آیا چوب پلاست به رنگ مخصوصی نیاز دارد؟

زمانی که مشتریان چنین سوالی را مطرح می‌کنند؛ درواقع می‌خواهند بدانند که کامپوزیت‌ها مانند ام‌دی‌اف یا سایر محصولات ترکیبی با ظاهر ایده‌آل هستند یا مانند نئوپان‌ها باید به فکر رنگ یا روکش مخصوصی برای آن‌ها باشند؟!

پانل‌های محصولات در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. برخی نمونه‌ها خام هستند و ظاهر نامناسبی دارند؛ برخی از آن‌ها دارای روکش‌های زیبا و جذابی هستند و به همان شکل استفاده می‌شوند. بنابراین امکان رنگ‌زدن پروفیل های چوب پلاست خام وجود دارد. البته این مسئله کاملا به سلیقه مشتریان بستگی دارد که ترجیح می‌دهند از کدام یک از نمونه‌های محصولات استفاده کنند.

جهت رنگ‌کردن کامپوزیت‌های چوبی پلاستیکی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • در ابتدا باید سطح کامپوزیت توسط سمباده‌ به‌خوبی صاف و صیقلی شود.(بدون سمباده هم در صورتیکه سطح محصول تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد،رنگپذیر می باشد).
 • گرد و غبار اضافی را پاک کنید.
 • یک لایه آغازگر مرطوب را با برس‌های مخصوص روی سطح بکشید و اجازه دهید که خشک شود.
 • یک لایه رنگ را روی محصول بکشید و با پرکننده چوب آن را تکمیل کنید.

آیا ورق چوب پلاست در برابر آتش‌سوزی مقاوم است؟

افزودنی‌ها و عمده مواد اولیه‌ای که در تولید ورق چوب پلاست به‌کار می‌روند؛ به‌نوعی هستند که مقاومت مناسبی در برابر اشتعال دارند. درنتیجه چنین محصولاتی در دسته‌بندی محصولات مقاوم در برابر آتش نیز قرار می‌گیرند. درصورتی‌که نمونه‌های قبلی کامپوزیت‌ها یعنی چوب و پلاستیک، رفتار کاملاً متفاوتی داشتند و باعث بروز خسارت‌های جدی می‌شدند.

وجود چنین ویژگی و قابلیت‌هایی سبب می‌شود که قیمت چوب پلاست معمولاً نسبت به دیگر کامپوزیت‌های تولیدشده بیشتر باشد. درواقع قیمت محصولات براساس کارایی‌هایی که ارائه می‌دهند؛ مشخص می‌شود و کامپوزیت‌های چوبی پلاستیکی از این نظر جزء بهترین‌ها هستند.

 

چنین محصولاتی نه‌تنها در برابر آتش، بلکه در برابر فرسایش یا هوازدگی نیز مقاومت بالایی دارند. ساختار سخت و محکم آن‌ها باعث به‌وجود آمدن چنین قابلیت‌هایی می‌شود. آن‌ها حتی از الوارهای پلاستیکی نیز مقاوم‌تر هستند و حساسیت‌های چوبی را نیز ندارند. بنابراین از نظر استفاده در محیط‌هایی که احتمال آتش‌سوزی بالایی دارند؛ بسیار مناسب است.

در واقع چوب پلاستهای ون وود کند سوز می باشد که گواهینامه کند سوز بودن آن نیز اخذ گردیده است. برای مثال به پروژه مترو اصفهان ایستگاه دروازه شیراز اشاره میکنم که در آن از پروفیل لوور سقفی 16*4 سانتیمتر چوب پلاست ون وود استفاده شد، که با توجه به حساسیت ایستگاههای مترو و همچنین لزوم ایمنی بالا در ایستگاههای قطار شهری این محصول برای تست ارسال و پس از آزمون های مختلف در دماهای متفاوت این محصول به عنوان کند سوز تایید گردید.

در نهایت

چوب پلاستیک از جمله محصولات ترکیبی است که خدمات بزرگی را ارائه داده‌است. درواقع محصولات نوعی کامپوزیت هستند که با درجات مشخصی از الیاف چوب طبیعی یا ترمووود  و پلاستیک‌های بازیافتی ساخته‌می‌شوند. ترکیب چنین مواد اولیه‌ای سبب می‌شود که کامپوزیت تولیدی نسبت به نمونه‌های چوب یا پلاستیک مزایای بیشتری داشته‌باشد.

خدمتی که محصولات برای محیط‌زیست انجام می‌دهند؛ به‌مراتب با ارزش‌تر از دیگر مزایای آن‌ها است. چنین محصولاتی با کاهش قطع درختان و کاهش ضایعات پلاستیکی به بقای بشر روی زمین کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین در برابر آتش مقاوم هستند و قابلیت روکش‌شدن یا رنگ‌شدن دارند.

ون وود از جنس چوب اما فراتر از چوب

Wpc.ir

02126753345

09383603809

 

rezoomehشرکت ون وود با استعانت از خداوند متعال در سال 1382 در زمینه صنعت چوب و فرآورده های چوبی آغاز به کار نمود و پس از کسب چندین سال تجربه، فعالیت خود را بر روی محصول چوب‌ پلاستیک بعنوان یک محصول سبز و دوست دار محیط زیست متمرکز گردانید. هم اکنون گروه ون وود با استفاده از کادری مجرب و متخصص و با هدف حفظ جنگل ها و محیط زیست به دانش فنی تولید این نوع کامپوزیت ها دست یافته و با راه اندازی خطوط تولید این محصول، گامی بلند در زمینه ارتقاء این صنعت برداشته است.

 

رزومه شرکت