تاثیر قارچ و کپک بر روی چوب پلاستیک چگونه است؟

چوب پلاستیکمعمولا فعالیت قارچ ها و کپک ها زیر رطوب 20 درصد خیلی کم است و در چند سازه چوب پلاستیک رطوبت به ندرت بیش از 19 درصد می شود.

در شرایط بارانی احتمال دارد رطوبت لایه سطحی بیش از 20 درصد شود.

ولی پس از باران این لایه سطحی سریع خشک می شود و فرصت رشد قارچ و کپک بر روی آن وجود ندارد. همچنین با توجه به اینکه در ساخت چوب پلاستیک از مواد پلیمری به عنوان ماتریس زمینه استفاده می شود و پلیمر ذرات چوب را به خوبی احاطه می کند، همین باغث شده است که درصد جذب رطوبت چوب پلاستیک بسیار پایین باشد. 

 

اگر شرایط نصب چوب پلاستیک رعایت نشود به طوری که مدت طولانی تحت تاثیر رطوبت قرار گیرد و همچنین تهویه مناسبی نیز وجود نداشته باشد در مرحله اول کپک ها و سپس قارچ ها ممکن است به سرعت بر روی سطح آن رشد کنند.
قارچ ها در شرایطی که رطوبت و دما مناسب باشد و چوب پلاستیک در شرایط مرطوب به مدت طولانی قرار داشته باشد می توانند حمله کنند و از آرد چوب تغذیه کنند. اثر قارچ باز به درصد استفاده از آرد چوب، دانسیته و فرمولاسیون چوب پلاستیک بستگی دارد. به طوری که هرچقدر دانسیته بالاتر و میزان استفاده از آرد چوب کمتر باشد مقاومت چوب پلاستیک به قارچ ها و کپک ها بسیار زیاد و درصد جذب رطوبت آن بسیار کم می شود. در برخی موارد و بسته به شرایط مصرف چوب پلاستیک، تولید کننده گان این محصول از مواد قارچ کش و ضد میکروب استفاده می کنند. در برخی موارد شستشوی سطح چوب پلاستیک با آب تحت فشار کپک ها را از سطح آن بر می دارد.  تاثیر کپک بر روی چند سازه چوب پلاستیک معمولا بد رنگ کردن سطح آن می باشد در حالی که قارچ ها باعث افت مقاومت های مکانیکی می شود.
شرایطی که مساعد حمله قارچ ها به چند سازه چوب پلاستیک می باشد به شرح زیر می باشد:
وجود مواد قابل هضم در چند سازه شامل الیاف سلولزی، نرم کننده ها و افزودنی های قابل هضم دیگر، آب (رطوبت بین 20-30 درصد)، اکسیژن، دما (15-40 درجه سانتی گراد) و  PH مناسب (4-6).
به طور خلاصه:
    - اگر مقدار ماده چوبی در چند سازه چوب پلاستیک بیشتر باشد، حساسیت به تخریب بالا می رود.
    - اگر مقدار رطوبت بالا باشد، تخریب بیولوژیکی سریعتر است.
    - اگر مقدار مواد ضد قارچ و کپک در ساختار چوب پلاستیک بیشتر باشد، تخریب خیلی ناچیز است.
    - استفاده از مواد پرکننده معدنی در ساخت چوب پلاستیک و بالا بردن PH آن باعث جلوگیری از حمله قارچ ها می شود.

rezoomehشرکت ون وود با استعانت از خداوند متعال در سال 1382 در زمینه صنعت چوب و فرآورده های چوبی آغاز به کار نمود و پس از کسب چندین سال تجربه، فعالیت خود را بر روی محصول چوب‌ پلاستیک بعنوان یک محصول سبز و دوست دار محیط زیست متمرکز گردانید. هم اکنون گروه ون وود با استفاده از کادری مجرب و متخصص و با هدف حفظ جنگل ها و محیط زیست به دانش فنی تولید این نوع کامپوزیت ها دست یافته و با راه اندازی خطوط تولید این محصول، گامی بلند در زمینه ارتقاء این صنعت برداشته است.

 

رزومه شرکت