wpc sample 02کامپوزیتهای چوبی پلاستیکیWood-plastic composite که امروزه به اختصارwpc نامیده می شوند، کامپوزیتهایی هستند که از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی ، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شوند چوب پلاستیک polywood نوع بسیار جدیدی از این گروه محصولات می باشد که در تولید آن از دو بخش مواد استفاده می گردد . در بخش چوب از مواد اولیه ای مانند الیاف تفاله ، پوسته بادام زمینی ، بامبو ، کاه و در بخش پلاستیک از پلی اتیلن ، پی وی سی و پلی پروپیلن ها استفاده می شود .

این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود تشکیل یک خمیر قوام گرفته را می دهند که ماده اولیه این نوع کامپوزیت می باشد . پس از تشکیل این ماده اولیه و تهیه پروفیل ها و مقاطع مورد نیاز هر نوع رزین و مواد ترکیبی نیز به آنها افزوده می شود و در آخرین مرحله این مواد در قالب ها شکل گرفته و خشک می شوند .

از جمله مزایای این کامپوزیت ها می توان :
• 100% ضد آب و رطوبت
• عایق کامل هرنوع اشعه و امواج رادیو مغناطیسی ، صوت ، گرما و سرما

از کاربردهای چوب پلاستیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.
- فضای داخل ساختمان شامل پارتیشن بندی و دکوراسیون
- انواع سازه های پیش ساخته
- محوطه سازی استخر
- سقف کاذب و نما
- درب و پنجره و اسکلت ساختمان
- کف پوش
- حصار سازی
- دیوارپوش
- اسکله سازی
- صنعت خودرو سازی
- مبلمان شهری (نیمکت، گلدان، آلاچیق و ...)
- چارچوب های در و پنجره

ترکیبات پوب‌پلاستیک را می توان در چند گروه به شرح ذیل طبقه بندی نمود:

پلیمر های گرما نرم (PE،PP و PVC و ... به صورت تازه یا بازیافتی)

پلی اتیلن (PE)

پلی اتیلن با نام انگلیسی Polyethylene و علامت اختصاری PE ساده ترین و پرکاربردترین پلیمر موجود می باشد. پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و دارای مقاومت الکتریکی بالایی است بنابراین پلی اتیلن یک عایق عالی می باشد. بنابراین از پلی اتیلن در عایق کردن سیم ها و کابل های الکتریکی و بسیاری از مواد الکتریکی استفاده می شود. عایق گرمایی خوبی است ولی دمای ذوب پایینی دارد (106-130 درجه سانتیگراد با توجه به جرم ویژه آن). سه نوع پلی اتیلن تجاری وجود دارد که از نظر ساختار مولکولی و دانسیته با هم تفاوت دارند. این سه نوع پلی اتیلن عبارتند از: پلی اتیلن با دانسیته پایین (LDPE)، پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE)و پلی اتیلن با دانسیته بالا.

چوب پلاست

 100 درصد مقاوم به آب و رطوبت

با خيال راحت ميتوانيد چوب پلاست(wpc) را در محيطهاي مرطوب و نم دار استفاده کنيد چرا که وجود پلاستيک و فشر دگي زياد wpc  و ترک نخوردن در طول زمان آنرا از آثار مخرب رطوبت حفظ ميکند.

100 درصد مقاوم به موريانه و حشرات

هيچ حشره ايي علاقه به خوردن و مصرف پلاستيک ندارد و اين همان دليلي است که در کنار فرمولاسيون مخصوص ضد موريانه، wpc را از گزند حشرات حفظ ميکند.

افزودنی های مهم در صنعت چوب پلاستیک شامل موارد زیر می باشد.

جفت کننده ها (سازگار کننده ها)

کامپوزیت چوب پلاستیک مخلوطی است از یک پلاستیک غیر آب دوست و الیاف سلولزی آب دوست می باشد، پس چسبندگی در سطح مشترک بین الیاف سلولز و پلاستیک ضعیف خواهد بود و انتقال تنش بین این دوفاز نیز ضعیف خواهد بود. بنابراین برای حل این مشکل در ساخت چوب پلاستیک از جفت کننده ها استفاده می شود.
تاثیر عوامل جفت کننده بر روی کامپوزیت ها شامل پخش شدن الیاف چوب در زمینه پلیمری، اتصال الیاف به زمینه پلیمری، افزایش مقاومتهای فیزیکی و مکانیکی، کاهش جذب آب، ثبات ابعادی و ثبات حرارتی می باشد.
پلی اولفین های پیوند شده پرکاربردترین جفت کننده ها در صنعت چوب پلاستیک هستند.

چوب پلاستيك را فقط ميتوان با رقيب طبيعي اش يعني چوب مقايسه کرد چرا که ديگر مصالح ساختماني تقريبا جايي را در مقابسه با زيبايي و گرمي چوب ندارند. هيچگونه پوشش ديگري نيست که بتواند زيبايي و گرمي و خواص چوب طبيعي را به غير از چوب پلاستيك داشته باشد. چرا ؟

ساخته شده از چوب طبيعي
در ساخت چوب پلاستيك از ظايعات چوب طبيعي استفاده شده که بوجود آورنده گرمي و زيبايي خاص آن است.  چوب پلاستيك با دارا بودن پلاستيک در خود در کنا ظاهر و احساس گرم و زيباي خود دوام بسيار بالايي در مقايسه با چوب دارد.

بدون هزينه هاي هنگفت نگهداري
چوب طبيعي همواره بايد در طول زمان عمر خود بوسيله پوشش هاي مختلف محافظت گردد. ترکهاي بسيار ريز در چوب طبيعي جا براي نفوذ آب و رطوبت و قارچها را فراهم کرده آنرا از درون تخريب ميکند. چوب پلاستيك با چگالي و فشردگي بالاي خود نه تنها هيچ ترکي نميخورد بلکه در طول زمان عمر خود فقط با شستشوي معمولي که لکه هاي طبيعي گرد و غبار و يا کپک ها و قارچهاي سطحي را پاک ميکند جلاي اوليه را بدست خواهد آورد.

برای تولید کامپوزیت چوب پلاستیک روش های مختلفی ابداع گردیده است که مهمترین آنها عبارتند از:
• اکستروژن     • قالبگیری تزریقی       • قالبگیری فشاری       • پالتروژن       • قالبگیری صفحه‌ای

روش اکستروژن

در بین این روش ها، روش اکستروژن به دلیل تولید پیوسته و یکنواخت پروفیل چوب پلاستیک، محبوبیت بیشتری دارد.

از فرایند اکستروژن برای عمل اختلاط و آمیزه سازی دو یا چند جزء از اجزای فرمولاسیون استفاده می شود. همچنین برای مخلوط کردن مواد ضایعاتی آسیابی و تازه می توان از این روش بهره جست. پلیمر به دست آمده را به وسیله دستگاه گرانول ساز به دانه هایی با ابعاد مورد نیاز تبدیل و سپس آن را به روش های معمول تزریق, اکستروژن,دمشی و... شکل دهی نمود. ظرفیت اکسترودرها را بر حسب مقدار ماده ای که در ساعت اکسترود می کنند, بیان می کنند. مثلا صد کیلو گرم در ساعت از روی میزان بازده می توان از بزرگ یا کوچک بودن دستگاه آگاه شد.

rezoomehشرکت ون وود با استعانت از خداوند متعال در سال 1382 در زمینه صنعت چوب و فرآورده های چوبی آغاز به کار نمود و پس از کسب چندین سال تجربه، فعالیت خود را بر روی محصول چوب‌ پلاستیک بعنوان یک محصول سبز و دوست دار محیط زیست متمرکز گردانید. هم اکنون گروه ون وود با استفاده از کادری مجرب و متخصص و با هدف حفظ جنگل ها و محیط زیست به دانش فنی تولید این نوع کامپوزیت ها دست یافته و با راه اندازی خطوط تولید این محصول، گامی بلند در زمینه ارتقاء این صنعت برداشته است.

 

رزومه شرکت